woman with perfect smile and whitened teeth
Moje zdraví

Zdravý chrup


Můžete si pravidelně čistit zuby, chodit na preventivní prohlídky, kupovat si drahé pasty na zuby, ale i přesto máte zlozvyky, jež vašim zubům rozhodně neprospívají. Právě kvůli těmto zlozvykům váš chrup velmi trpí a vy se trápíte otázkou, co je špatně. Podívejme se na několik zlozvyků, které ničí zuby.

Citrony

Citrony jsou charakteristické vysokým obsahem vitaminů, které jsou pro lidský organismus nezbytně důležité. Ale citrony rozhodně neprospívají vašemu chrupu, protože kyselé plody naleptávají zubní sklovinu. Povrch zubů je hrubý a vytváří se zubní kazy.  Z tohoto hlediska byste citrony neměli jíst vůbec. Raději si je vymačkejte do vody, případně použijte jako zálivku do salátu. Ale konzumaci samotných citronů se vyhněte.

Zubní kartáček

Když přijdete do nové zubni ordinace, měl by vás zubař seznámit s tím, jaký zubní kartáček byste si měli pořídit. Špatně vybraný zubní kartáček vaše zuby kazí. Příliš tvrdý kartáček obrušuje zubní sklovinu a dráždí dásně. Nejideálnější jsou měkké zubní kartáčky, které mají ohebné štětiny.

Ledové kostky

Spousta z vás má v oblibě kousat ledové kostky. Vzít kostku do úst a začít ji kousat? To je pro vaše zuby noční můra. Led je příliš tvrdý pro zuby a můžete si sklovinu nenávratně poškodit.

Neokusujte tužku

Přijdete-li do zubní ordinace s poškozenými zuby, dentista vám prozradí, že je možný problém také v tom, že koušete tužku. Možná si to ani neuvědomujete, ale tužka do pusy rozhodně nepatří. Vyvarujte se také kousání dalších předmětů, například nožiček od brýlí https://cs.wikipedia.org/wiki/Stomatologie. Důvodem je nejen hygiena, ale také zdraví chrupu.

Co udělat pro své zuby?

Chcete-li pro svůj chrup udělat maximum, vyvarujte se výše zmíněným činům. Na zuby můžete brát také vitamíny a doplňky stravy, díky nimž se jejich stav zlepší. Doporučovaný je přírodní kolagen, který působí nejen na zuby, ale také nehty, pokožku či vlasy.

Rate this post