herbs on white background
Moje zdraví

Bylinky


Léčivé rostliny, nebo také lidově léčivky byli kdysi nezbytnou součástí každé domácnosti, dnes tomu již tak zdaleka není, ale situace se začíná lepšit, a také v závislosti na drahých lécích, se lidé snaží opět navracet k osvědčeným léčebným metodám, pomocí bylinek. Těmi nejznámějšími a také velice účinnými léčivkami jsou kupříkladu: Pustoryl, Děvětsil, Jitrocel, Kopřiva, Puškvorec, Fenykl, Hluchavka, Kozlík a spousty dalších známých i méně známých. U léčivek využíváme v podstatě všechny části rostliny, tedy list, květ, kořen, ale také celý stonek. V podobě listu nejčastěji známe Jitrocel, květ zase heřmánkový a kořen se konzumuje například u křene, který je také znám jako pochutina. Všechny léčivé rostliny obsahují látky, které se mohou jevit jako jedy, a u některých je třeba dbát zvýšené opatrnosti, neboť jsou v podstatě jedovaté.

Bylinky v naší domácnosti

V domácnosti a nejen tam, občas jistě vyžadujete nějakou tu léčbu, a ne vždy jsou po ruce vhodné léky, ty jsou navíc drahé www.mezoterapie.cz. Můžete si klidně sami natrhat některé známé byliny, které rostou v podstatě kdekoliv. Mezi ty nejznámější patří zejména: Kozlík lékařský, Jitrocel Kopinatý, Křen, Kopřiva dvoudomá, Heřmánek pravý. Některé známé a oblíbené léčivky, které se dají využít i v kuchyni v podobě koření, si můžeme také vypěstovat doma. Semínka jsou snadno k dostání, a většina takovýchto léčivek se jednoduše vysévá a následně i sklízí https://cs.wikipedia.org/wiki/Vr%C3%A1ska. Vegetační doba bývá často krátká a je docela možné mít tyto bylinky také za oknem, a to i vícekrát do roka. Léčivé rostliny se dají pěstovat po celý rok, takže máte neustále přísun léčiv a nemusíte ani do lékárny.

Nejznámější bylinky i jako koření

Na zahrádce si také můžeme vypěstovat některé léčivky, které se pak dají využít i jako koření a příchutě do jídel. Například Máta, Bazalka, Meduňka, Saturejka, Libeček, ale také listy jahodníku a maliníku. Opět je mnoho takovýchto léčivých rostlin a dají se o nich psát celé knihy https://cs.wikipedia.org/wiki/Obli%C4%8Dej. Léčivé rostliny mohou mít vliv i na nehty. Akrylové nehty mohou zničit vaše přírodní nehty, a tak jim musíte dát vitamíny a péči. Léčivky si najdou uplatnění i v takových oborech jako je přírodní kosmetika.

Rate this post